AGM İnşaat

+90 (0252) 513 3614 info@agminsaat.com

Menu
Basında Biz

basindabiz

 

Kentsel Dönüşüm’ için

30 Aralık 2013, Pazartesi, 9:51 | Güncel, Manset | 34568 görüntüleme | 0 yorum
301213 Kentsel Dönüflüm
ÖNDER Haber – İlçemizde bulunan AGM Mühendislik, kentsel dönüşüm, proje ve danışmanlık hizmetleri belgesini alarak, Muğla’da bu konudaki dört firmadan biri oldu. AGM Mühendislik yetkilileri, İnşaat Mühendisi Gökhan Güneş ve İnşaat Mühendisi Ayşegül Semerci Güneş, bir basın toplantısı düzenleyerek; kentsel dönüşüm, proje ve danışmanlık hizmetleri ile ilgili çeşitli bilgiler verdiler. Kentsel dönüşümün tanımını yaparak, alınan […]

 

İlçemizde bulunan AGM Mühendislik, kentsel dönüşüm, proje ve danışmanlık hizmetleri belgesini alarak, Muğla’da bu konudaki dört firmadan biri oldu. AGM Mühendislik yetkilileri, İnşaat Mühendisi Gökhan Güneş ve İnşaat Mühendisi Ayşegül Semerci Güneş, bir basın toplantısı düzenleyerek; kentsel dönüşüm, proje ve danışmanlık hizmetleri ile ilgili çeşitli bilgiler verdiler.

Kentsel dönüşümün tanımını yaparak, alınan belgenin özelliği ve çalışma alanı hakkında bilgi veren Gökhan Güneş, “Mevcut depreme dayanıksız, ekonomik ömrünü tamamlamış binaların depremlerde ciddi can ve mal kaybına neden olduğunu, Gölcük, İzmit, Adapazarı, Erzincan ve en son Van depreminde hep beraber yaşadık. Bu mevcut kötü binaların, vatandaşın talebi ile kredi desteği, harç-vergi muafiyetleri sağlanarak depreme dayanıklı, otoparklı, sosyal ve yeşil alanlara sahip, modern, estetik binalara dönüşmesi için 31.05.2012 tarihinde 6306 sayılı Kentsel Dönüşüm Kanunu çıkarılmıştı. Kentsel dönüşüm kanunu ile depreme dayanıksız, eski, ekonomik ömrünü tamamlamış ev, bina, işyeri; başka bir yere kaydırma korkusu yaşamadan kentsel dönüşüm avantajlarından yararlanılarak yeniden inşa edilebiliyor” dedi.

Türkiye‘de şimdiye kadar her afet meydana geldikten sonra afetzedelere yardım edildiğini, ilk kez 6306 sayılı Kanunla afet meydana gelmeden önce afet riski gözetilerek tedbir alınmasının öngörüldüğünü, böylece gelebilecek can ve mal kaybının yaşanmamasının hedeflendiğini belirten Güneş, “Ülkemizin kaçak yapılardan ve afet riski taşıyan binalardan arındırılması için yapıların yenilenmesi gerekmektedir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tüm Türkiye’de olduğu gibi Muğla ilinde de bu büyük sosyal sorumluluk projesi olan kentsel dönüşümü desteklemekte.  Kentsel dönüşüm ile afetlere hazır bir Milas için tek yapmanız gereken Türkiye genelinde Çevre Şehircilik Bakanlığı Yetkili Kuruluşu AGM Mühendislik Kentsel Dönüşüme başvurulması yeterlidir. AGM Mühendislik Kentsel Dönüşüme yapılacak başvuru ile binalar için deprem risk raporu hazırlayıp bakanlıktan onay alınarak, bina kentsel dönüşüm kapsamına sokuluyor” dedi.

Kentsel dönüşümün avantajları hakkında da bilgiler veren Güneş, “Kentsel dönüşümden, iskanlı, kat irtifaklı binalar ile arsa tapulu kaçak binalar, gecekondular da yararlanabilir. Binanın yeniden inşaatı ve tüm kararlar için binada üçte iki çoğunluk yeterli. Mülk sahipleri 100 bin lira, aylık % 0.35 – % 0.60 faiz oranları ile Devlet Teşvikli Kentsel Dönüşüm Kredisi kullanabilir. Mülk sahipleri 18 ay boyunca geri ödemesiz aylık 300 TL – 650 TL Kentsel Dönüşüm kira yardımı alabilirler. Yeni bina istenilen müteahhitte yaptırılabilir. Kentsel dönüşüm kapsamına giren binanın yeniden inşası sırasında tüm belediye harçları, noter harçları, vergi muafiyetlerinden yararlanabilecek. Ev sahipleri çok uygun koşullarda kentsel dönüşüm kredisi kullanarak ikinci ev sahibi olabilecekler” dedi.


 AGM MÜHENDİSLİK’TEN ÖNEMLİ BİR ADIM…

01 Ocak 2014, 21:12 (Aktüel Gazetesi)

AGM MÜHENDİSLİK'TEN ÖNEMLİ BİR ADIM...İlçemizdeki inşaat mühendislerinden Gökhan-Ayşegül Güneş (AGM Mühendislik), kentsel dönüşüm proje ve danışmanlık hizmetleri belgesini bakanlıktan alarak, Muğla’da bu alandaki dört firmadan biri oldu.

Son yıllarda önem kazanan, İstanbul başta olmak üzere ülkemizin dört bir tarafında başlayan kentsel dönüşüm, Milas’ta da gündeme taşındı. Proje ve danışmanlık hizmetleri belgesini alarak, Muğla’da bu konudaki dört firmadan biri olan AGM Mühendislik sahipleri inşaat mühendisleri Gökhan Güneş ve Ayşegül Semerci Güneş, bir basın toplantısı düzenleyerek; kentsel dönüşüm, proje ve danışmanlık hizmetleri ile ilgili çeşitli bilgiler verdiler.

Kentsel dönüşümün tanımını yaparak, alınan belgenin özelliği ve çalışma alanı hakkında bilgi veren Gökhan Güneş; “Türkiye ‘de şimdiye kadar her afet meydana geldikten sonra afetzedelere yardım edilmesi söz konusu olmuştur. İlk kez 6306 sayılı Kanunla afet meydana gelmeden önce afet riski gözetilerek tedbir alınması ön görülmüş, böylece gelebilecek can ve mal kaybının yaşanmaması hedeflenmiştir. Ülkemizin kaçak yapılardan ve afet riski taşıyan binalardan arındırılması için yapıların yenilenmesi gerekmektedir. T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tüm Türkiye’de olduğu gibi Muğla ilinde de bu büyük sosyal sorumluluk projesi olan kentsel dönüşümü desteklemektedir.  Kentsel Dönüşüm ile afetlere hazır bir Milas için tek yapılması gereken Çevre Şehircilik Bakanlığı Yetkili Kuruluşu AGM Mühendislik’e başvurmalıdır.

Yapılan müracaat üzerine bizler, binayı inceleyecek, gereken raporu hazırlayarak mülk sahibine teslim edeceğiz. Mülk sahibi dilediği bir müteahhide, dilediği projeyi inşa ettirebilir. Bizler bu konuda herhangi bir yönlendirme yapmıyoruz.

Öte yandan yapılan müracaatla birlikte mülk sahibine % 0.40 ile banka kredisi kullanması konusunda da yardımcı olacağız. Eğer bina, güçlendirilmesi gereken bir durumda ise bu konuda mülk sahibine yardımcı olmaya çalışacağız” dedi.

AGM Mühendislik olarak uzman kadromuz ve güvenilir çözüm ortaklarımız ile tüm hizmetleri sunarak binanızı sizinle beraber, size her konuda destek vererek yeniden inşa etmenizi sağlıyoruz” diyerek söze başlayan İnşaat Mühendisi Ayşegül Semerci GÜNEŞ ise, “Mevcut depreme dayanıksız, ekonomik ömrünü tamamlamış binaların depremlerde ciddi can ve mal kaybına neden olduğu, Gölcük, İzmit, Adapazarı, Erzincan ve en son Van depreminde hep beraber yaşadık. Bu mevcut kötü binaların vatandaşın talebi ile kredi desteği, harç-vergi muafiyetleri sağlanarak depreme dayanıklı, otoparklı, sosyal ve yeşil alanlara sahip, modern, estetik binalara dönüşmesi için 31.05.2012 tarihinde 6306 sayılı Kentsel Dönüşüm Kanunu (Afet Riskli Yapıların Yenilenmesi ile ilgili kanun) çıkarılmıştır.

Kentsel dönüşüm kanunu ile depreme dayanıksız, eski, ekonomik ömrünü tamamlamış evler, işyerleri başka bir yere kaydırma korkusu yaşamadan kentsel dönüşüm avantajlarından yararlanarak yeniden inşa edilebilir” diyerek, kentsel dönüşümün ne olduğunu anlattı.

KENTSEL DÖNÜŞÜMÜN AVANTAJLARI

Güneş, açıklamasına şöyle devam etti: “Ülkemizin kaçak yapılardan ve afet riski taşıyan binalardan arındırılması için yapıların yenilenmesi gerekmektedir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tüm Türkiye’de olduğu gibi Muğla ilinde de bu büyük sosyal sorumluluk projesi olan kentsel dönüşümü desteklemekte.

kentsel dönüşümün avantajlarını ise şöyle sıralayabiliriz; Kentsel dönüşümden iskanlı, kat irtifaklı binalar ile arsa tapulu kaçak binalar, gecekondular da yararlanabilir, Kentsel Dönüşüm için binadan 1 kişinin AGM Mühendislik Kentsel Dönüşüm’e başvuruda bulunması yeterlidir, Binanın yeniden inşaatı ve tüm kararlar için binada 2/3 çoğunluk yeterlidir, Mülk sahipleri 100.000 TL aylık %0.35 – % 0.60 faiz oranları ile Devlet Teşvikli Kentsel Dönüşüm Kredisi kullanabilir, Mülk sahipleri 18 ay boyunca aylık 300 TL – 650 TL (Geri ödemesiz) Kentsel Dönüşüm kira yardımı alabilirler, Yeni binanızı istediğiniz müteahhide yaptırabilirsiniz, Eski, depreme dayanıksız binanız Kentsel Dönüşüm ile depreme dayanaklı hale gelecek ve çocuklarınıza güvenli bir mülk bırakacaksınız, Eski dairenizin Değeri; kentsel dönüşüm ile en az 1,5 kat artacak, Kentsel Dönüşüm kapsamına giren binanızın yeniden inşası sırasında Tüm Belediye Harçları, Noter Harçları, Vergi Muafiyetlerinden yararlanabilirsiniz, Ev sahipleri çok uygun koşullarda kentsel dönüşüm kredisi kullanarak 2. Ev sahibi olabileceklerdir, Kiracılarda uygun kentsel dönüşüm kredisi ile ev sahibi olabilirler.