AGM İnşaat

+90 (0252) 513 3614 info@agminsaat.com

Menu
Kentsel Dönüşüm Nedir ?

kentseldonusum

KENTSEL DÖNÜŞÜM NEDİR?

Mevcut depreme dayanıksız, ekonomik ömrünü tamamlamış binaların depremlerde ciddi can ve mal kaybına neden olduğu, İzmit, Adapazarı, Erzincan ve en son Van depreminde hep beraber yaşadık. Bu mevcut kötü binaların vatandaşın talebi ile kredi desteği, harç-vergi muafiyetleri sağlanarak depreme dayanıklı, otoparklı, sosyal ve yeşil alanlara sahip, modern, estetik binalara dönüşmesi için 31.05.2012 tarihinde 6306 sayılı Kentsel Dönüşüm Kanunu (Afet Riskli Yapıların Yenilenmesi ile ilgili kanun) çıkarılmıştır.

Kentsel dönüşüm kanunu ile depreme dayanıksız, eski, ekonomik ömrünü tamamlamış evinizi, binanızı, işyerinizi başka bir yere kaydırma korkusu yaşamadan kentsel dönüşüm avantajlarından yararlanarak yeniden inşa edebilirsiniz.  Bunun için; Belediye, Toki, Bakanlığı beklemeden AGM MÜHENDİSLİK KENTSEL DÖNÜŞÜM’e başvurmanız yeterli.

AGM MÜHENDİSLİK KENTSEL DÖNÜŞÜM HİZMETLERİ

AGM MÜHENDİSLİK, Kentsel dönüşüm kapsamında uzman kadrosu ve güvenilir çözüm ortakları ile size aşağıdaki hizmetleri vermektedir:

 1. Kentsel Dönüşüm için Bakanlık onaylı deprem risk raporunun hazırlanması,
 2. Bilgi amaçlı binanızın deprem performansının belirlenmesi ve raporlanması,
 3. Yeni inşaatınız için Tapu, Belediye, Noter Harç ve Vergi muafiyet danışmanlığı,
 4. Mülk sahipleri ve kiracılar için kentsel dönüşüm kredilerinin çıkarılması (Anlaşmalı bankalarımızdan özel kredi koşulları yanında kredi masrafı indirimi ya da deprem risk raporu için ek maddi yardım)
 5. Yeni binanız için projelerinin hazırlaması,
 6. Yeni binanız için ilgili Belediyelerden inşaat ruhsatının alınması,
 7. Yeni binanız inşaatı için Bakanlıkça lisanslı müteahhit ve inşaat şirketi önerilmesi.

KENTSEL DÖNÜNÜŞÜMDEN NASIL YARARLANIRIM?

Kentsel dönüşümden yararlanabilmeniz için tek yapmanız gereken Türkiye genelinde Bakanlık Yetkili Kuruluşu AGM MÜHENDİSLİK KENTSEL DÖNÜŞÜM’e bir binadan bir kişinin başvurması yeterlidir. Firmamız; Kentsel Dönüşüm kapsamında eski binanızdan yeni binanıza kadar tüm süreçte sizin yanınızda olacaktır.

AGM MÜHENDİSLİK KENTSEL DÖNÜŞÜM’e yapacağınız başvuru ile binanız için deprem risk raporunu hazırlayıp, bakanlıktan sizin için onayını alarak binanızı kentsel dönüşüm kapsamına sokacaktır. Kentsel dönüşüm tüm sürecinde AGM MÜHENDİSLİK olarak uzman kadromuz ve güvenilir çözüm ortaklarımız ile size tüm hizmetleri sunarak binanızı sizinle beraber, size her konuda destek vererek yeniden inşaa etmenizi sağlıyoruz.

KENTSEL DÖNÜŞÜMÜN AVANTAJLARI

 1. Kentsel Dönüşüm Türkiye’deki eski, depreme dayanıksız, ekonomik ömrünü tamamlamış tüm binaları kapsamaktadır. Belediye, Toki, Bakanlığı beklemeden AGM MÜHENDİSLİK KENTSEL DÖNÜŞÜM’e başvurarak Kentsel Dönüşümden yararlanabilirsiniz.
 2. Kentsel dönüşümden iskanlı, kat irtifaklı binalar ile arsa tapulu kaçak binalar, gecekondular da yararlanabilir.
 3. Kentsel Dönüşüm için Binadan 1 kişinin AGM MÜHENDİSLİK KENTSEL DÖNÜŞÜM’e başvuruda bulunması yeterlidir.
 4. Binanın yeniden inşaatı ve tüm kararlar için binada 2/3 çoğunluk yeterlidir.
 5. Mülk sahipleri 100.000 TL aylık kentsel dönüşüm faiz oranları ile Devlet Teşvikli Kentsel Dönüşüm Kredisi kullanabilir.
 6. Mülk sahipleri 18 ay boyunca aylık 590 TL (Geri ödemesiz) Kentsel Dönüşüm kira yardımı alabilirler.
 7. Yeni binanızı istediğiniz müteahhide yaptırabilirsiniz.
 8. Eski, depreme dayanıksız binanız Kentsel Dönüşüm ile depreme dayanaklı hale gelecek ve çocuklarınıza güvenli bir mülk bırakacaksınız.
 9. Eski dairenizin DEĞERİ; kentsel dönüşüm ile en az 1,5 KAT ARTACAK.
 10. Kentsel Dönüşüm Kapsamına giren binanızın yeniden inşası sırasında TÜM BELEDİYE HARÇLARI, NOTER HARÇLARI, VERGİ MUAFİYETLERİNDEN yararlanabilirsiniz.
 11. Ev sahipleri çok uygun koşullarda kentsel dönüşüm kredisi kullanarak 2. Ev sahibi olabileceklerdir.
 12. Kiracılarda uygun kentsel dönüşüm kredisi ile  ev sahibi olabileceklerdir.

AGM MÜHENDİSLİK KENTSEL DÖNÜŞÜM’E BAŞVURU EVRAKLARI;

 • Yapı sahibinin firmamıza dilekçe ile başvurusu
 • Başvuru sahibinin kimlik fotokopisi
 • Harita (plân) örneği fotokopisi
 •   Tapu Fotokopisi (Arsa Hisseli, Kat İrtifaklı, Kat Mülkiyetli)
 • Tapudan alınmış Bina Kat Maliklerinin Hisse Oranlarını Gösterir Belge/ Takyidat (Riskli bina tespit raporu Çevre ve Şehircilik Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü’ ne gönderilmeden hemen önce alınmış ve onaylı, ıslak imzalı olması gerekmektedir.)
 •   Başvuruyu yapan yapı sahibi 65 yaş ve üzerinde ise şuurunun açık olduğuna dair sağlık raporu
 • Şirket İmza Sirküsü ve Şirket Yetkilisi Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
 • Vekâletname fotokopisi (Vekâletname ile yapılacak başvurularda vekâletname de “6306 sayılı kanun kapsamında yapılacak her türlü işlem için yetki verilmesi” ibaresi yer alması gerekmektedir).
 • Emlak beyanamesi (Belediyeden)

agm ilan 2