AGM İnşaat

+90 (0252) 513 3614 info@agminsaat.com

Menu
Kentsel Dönüşüm Kredisi

kredi

Kentsel Dönüşüm Kredisi

Kentsel Dönüşüm Kanunu kapsamında eski, ekonomik ömrünü tamamlamış, depreme dayanıksız binalarınızı Kentsel Dönüşüm Kredisinden yararlanarak yeniden inşaa ettirebilirsiniz. Kentsel dönüşüme girmiş Binanız Kat Karşılığına uygun ise Kentsel Dönüşüm Kredisi kullanarak ev de satın alabilirsiniz. Riskli binadaki Kiracılar da Kentsel Dönüşüm Kredisinden yararlanarak Ev satın alabilirler. Binanızın Kentsel dönüşüme girmesini istiyorsanız Bakanlık Yetkili Kuruluşu AGM Mühendislik Kentsel Dönüşüm’e başvurmanız yeterlidir. AGM Mühendislik Kentsel Dönüşüm binanız için Deprem Risk Raporunu hazırlar; binanız riskli ise raporunuz bakanlık onayı ile binanız kentsel dönüşüm kapsamına girmiş olur ve Kentsel Dönüşüm Kredisi kullanabilirsiniz.

KENTSEL DÖNÜŞÜM KREDİSİNİ NASIL ALIRIM?

AGM Mühendislik Kentsel Dönüşüm’ün hazırladığı Deprem Risk Raporu Bakanlık tarafından onaylandıktan sonra Binanızın Yeniden İnşaatı / Takviye Güçlendirmesi yada Ev satın almak için AGM Mühendislik Kentsel Dönüşüm anlaşmalı BANKALAR’ından en uygun en hızlı Kentsel Dönüşüm Kredisi alabilirsiniz.

KENTSEL DÖNÜŞÜM KREDİSİNİ HANGİ BANKALAR VERİYOR?

Kentsel dönüşüm kredisini TC Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile anlaşma sağlamış Bankalar vermektedir. Hemen her Bankanın Bakanlık ile anlaşması mevcuttur. AGM Mühendislik Kentsel Dönüşüm; anlaşmalı BANKALARINDAN kentsel dönüşüm kredinizi en uygun koşullarda ve en hızlı şekilde çıkarmaktadır. Kentsel dönüşüm kredisi için AGM Mühendislik Kentsel Dönüşüm’ e başvuruda bulunmanız yeterlidir.

KENTSEL DÖNÜŞÜM KREDİ ORANLARI VE VADESİ NEDİR?

Kentsel Dönüşüm KREDİSİ; Devlet Teşviki ile MORTGAGE KREDİSİNDEN de daha uygun bir kredidir.
Genel Olarak Kentsel Dönüşüm Kredisi:
Faiz Oranı – Güncel MORTGAGE Aylık Faiz Oranından 0.35 çıkararak bulabilirsiniz.
Örnek: Şuanki Mortgage aylık faizi oranı % 1,09 olsun
Buna göre Kentsel Dönüşüm Kredi Faiz Oranı : 1,09 – 0.40 = % 0.69 olur.
Kentsel Dönüşüm Kredi Vadesi ise Konutlar için 24 Ay – 120 Ay İşyerleri için 24 Ay – 84 Ay dır.

KENTSEL DÖNÜŞÜM KİRA YARDIMI NASIL ALIRIM?

Kentsel Dönüşüme girmiş binadaki mülk sahipleri Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı için TC Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İl Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü’ ne başvuruda bulunarak Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı alabilir. Aynı binada 1 yıldır Kiracı olan vatandaşlarda TC Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İl Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü’ ne başvuruda bulunarak Taşınma Yardımı alabilirler. Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı ile Taşınma Yardımı Geri Ödemesizdir.

KENTSEL DÖNÜŞÜM KİRA YARDIMINI KİMLER ALABİLİR?

Kentsel Dönüşüme girmiş binadaki mülk sahipleri Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı alabilirler. Kira Yardımları her bağımsız bölüm için 18 ay boyunca her ay 590 TL Toplamda: 10,620 TL dir. Kira Yardımı geri ödemesizdir.
Mülk sahipleri Kentsel Dönüşüm Kredisi ile Kentsel Dönüşüm Kira Yardımından SADECE 1 TANESİNİ KULLANABİLİRLER.
Aynı binada Kiracı olan vatandaşlarda geri ödemesiz 1,180 TL Taşınma Yardımı kullanabilirler. Kiracılar hem Taşınma Yardımı hem de ev almak için Kentsel Dönüşüm Kredisini kullanabilirler.

NE KADAR KENTSEL DÖNÜŞÜM KREDİSİ KULLANABİLİRİM?

Kentsel dönüşüme girmiş binadaki mülk sahipleri mevcut her bağımsız bölüm için en fazla 100.000 TL kentsel dönüşüm kredisi kullanabilirler.
1 Hak sahibi en fazla 5 bağımsız bölümü için 500.000 TL Kentsel Dönüşüm Kredisi kullanabilir.
Bayındırlık Birim fiyatlarına göre 10 daireli, her biri 100 m2 daireden oluşan toplamda 1.000 m2 inşaat alanlı orta düzeyde inşaat kalitesinde, depreme güvenli inşaa edilmiş bir binanın Yaklaşık Maliyeti aşağıdaki gibidir.
Yeni Bina Maliyeti = 1.000 m2 x 950 TL = 950.000 TL ( Bu Maliyet Yapıda Kullanılan Malzemeye göre değişkenlik gösterebilir.)
Eski binadaki mevcut 10 daire için ise en fazla 10 x 100.000 = 1.000.000 TL Kentsel Dönüşüm Kredisi kullanılabilir.

Dikkat Edilmesi Gereken Detaylar;

1 Dairenin m2 ne kadar büyük olursa olsun en fazla 100.000 TL Kentsel Dönüşüm Kredisi kullanabilir. 200 m2 daireniz için de en fazla 100.000 TL Kentsel Dönüşüm Kredisi kullanabilirsiniz. 1 Hak sahibi en fazla 5 bağımsız bölüm için 500.000 TL Kentsel Dönüşüm Kredisi kullanabilir. Yani 1 Binada herbiri 100 m2 olan 10 daire sahibi iseniz en fazla 500.000 TL Kentsel Dönüşüm Kredisi kullanabilirsiniz. 100.000 TL Kentsel Dönüşüm Kredisinin yeterli olmadığı durumlarda mülkünüzün durumuna göre BANKALAR güncel faiz oranlarından ek kredi kullandırabilmektedirler.